Rakovina alebo rak ako túto zákernú diagnózu nazývajú onkologickí pacienti pochovala minulý rok viac ako dvanásťtisíc Slovákov.
12 185 životov si minulý rok vyžiadala rakovina. Podľa prieskumov Štatistického úradu to bola najčastejšie rakovina pľúc a priedušiek. Tieto dva typy si vyžiadali vyše 2 000 obetí. Najčastejšie mužov.
Podobne ako v iných krajinách aj na Slovensku prichádza v posledných rokoch k postupnému nárastu tohto typu ochorenia. Najdôležitejším bojom proti zákernej rakovine tak naďalej zostáva správna prevencia – životospráva.
V posledných rokoch sa podľa štatistického úradu rozšírila medzi Slovákmi aj rakovina hrubého čreva, ktorá práve najviac súvisí so správnou životosprávou. Vlani si rakovina hrubého čreva vyžiadala 964 životov, rakovina žalúdka 684 obetí a rakovine pankreasu podľahlo 736 osôb.
Ženy na Slovensku sa zase najviac potýkajú s iným typom rakoviny- rakoviny prsníka. Vlani na jej následky zomrelo 799 žien.
Zvýšené riziko rakoviny prsníka trápi hlavne ženy po päťdesiatke, so skorým nástupom menštruácie, približne okolo 11-roku života a s neskorým nástupom menopauzy. Aj pri tomto prípade odborníci opakujú len jedno odporúčanie – prevenciu. Pravidelné gynekologické prehliadky a samovyšetrenia prsníkov. Osvetou je v posledných rokoch kozmetická firma Avon, ktorá šíri osvetu Pochodom proti rakovine prsníka.
Ďalším typom rakoviny je rakovina krčka maternice, o ktorej sa rozšírila diskusia vďaka dobrovoľnému očkovaniu. Teda presnejšie – očkovaniu proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje tento typ rakoviny. V roku 2010 podľahlo rakovine krčka maternice celkovo 206 žien. Zhubnému nádoru maternice 171 žien a zhubnému nádoru vaječníkov 277 žien.
Slovákov trápi aj rakovina prostaty, obličiek a zhubný nádor mozgu. Vlani si tieto tri typy raka vyžiadali celkovo 1178 obetí.
Národný onkologický úrad dospel k záveru, že onkologické ochorenia majú na Slovensku stúpajúcu tendenciu. Kým v roku 1968 diagnostikovali rakovinu 12 353 ľuďom, v roku 2003 sa číslo zdvihlo na 24 000.
Najcitlivejšou štatistikou sú úmrtia detí. Deti najčastejšie trápia hematopoetické nádory – lymfómy, leukémie, sarkómy a germinatívne nádory. Ročne pribudne viac ako sto nových prípadov.
Zdroj : tvnoviny.sk
Foto : ahaonline.cz
http://www.youtube.com/watch?v=sM8LcOTPh9o
Prosba o participáciu na výskume
Dobrý deň, som doktorandkou na katedre špeciálnej pedagogiky a vo svojej dizertačnej práci sa venujem téme kvality života vyliečených jednotlivcov s onkologickým ochorením. Pokiaľ ste prekonali onkologické ochorenie minimálne pre piatimi rokmi a súčasne máte 20-25 rokov, prosím Vás o vyplnenie dotazníka. Jeho vyplnením môžete pomôcť k zlepšeniu starostlivosti o ľudí po vyliečení. Pre zobrazenie dotazníka kliknite na link: https://forms.office.com/r/NhJ kNMKjYi Za vyplne
Príspevok vložil: Zuzana | 17.01.2022 16:44 | Nahlásiť príspevok správcovi
vitaminy/probiotika
v boji s rakovounou a tiež aj při važnych onkologickych chorobach doporučuju uživat probiotikum penoxal, je to hlavne na podporu oslabenej imunity
Príspevok vložil: Martina | 22.01.2020 14:36 | Nahlásiť príspevok správcovi
Rakovina
Ahojte všetci. Je to smutne. SMutne, že na taku zakernu chorobu nie je liek. Tiež som s nou dlho bojovala a vyhrala som. Telo mi to velmi oslabilo, brala som rozne probiotika - penoxal, vitaminy. Som rada, že to mam za sebou
Príspevok vložil: Randa | 19.12.2019 12:35 | Nahlásiť príspevok správcovi