Transformáciu prezident neodobril
Dlho diskutovaná transformácia nemocníc na akciové spoločnosti sa nekoná. Prezident nepodpísal novelu zákona, a tak jedna z požiadaviek odchádzajúcich lekárov sa naplnila.
Lekári však naďalej nestiahli svoje výpovede a zvolili vyčkávaciu pozíciu. Neustupujú od požiadavky zvýšenia platov. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) vyzval nespokojných lekárov, aby stiahli svoje výpovede.
Problémom tak naďalej zostáva , kto bude ošetrovať pacientov, ak lekári skutočne odídu. Do konca výpovedných lehôt lekárov zostáva vyše dvoch týždňov.
Prezident SR Ivan Gašparovič sa odvolal na ústavné právo, ktoré mu garantuje odmietnuť novelu zákona. Potvrdil, že transformácia nemocníc do vzniku novej vlády nebude. Zároveň minister zdravotníctva dostal za úlohu pripraviť vyhlášku, ktorá sa bude týkať oddlžovaniu nemocníc. V prvom rade tak nemocnice budú musieť nasmerovať svoje financie na splatenie dlhov voči Sociálnej poisťovni. Takto sa peniaze využijú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Premiérka Iveta Radičová spolu s prezidentom očakávajú, že v záujme pacientov všetkých 2000 lekárov svoje výpovede stiahne. Šéf lekárskeho odborového združenia Marián Kollár síce oceňuje, že sa nepodpísaním splnila jedna zo štyroch požiadaviek lekárov splnila, no sú tu ďalšie tri, o ktorých chce LOZ rokovať s vládou.
Jedná sa o zvýšenie platu lekárov na 1,5-násobok priemernej mzdy, dodržiavanie Zákonníka práce v nemocniciach a dofinancovanie zdravotníckych nemocníc.
Pozastavená transformácia nemocníc sa mala týkať 31 zdravotníckych zariadení, vláda na zmenu odklepla celkovo 350miliónov eur. Transformácia mala prebiehať do konca tohto kalendárneho roka, pri udelených výnimkách do polovice budúceho.
Nielen ministerstvo zdravotníctva spolu s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti sú v šachu. Do patovej situácie sa neústupnosťou od požiadaviek dostali aj zdravotné sestry. Bez lekárov na oddeleniach, ktoré by sa podľa plánov v krízovom režime zlučovali, by práca niektorých bola zbytočná a nemocnice by museli pristúpiť k znižovaniu stavov.
Na otázku, ako vnímajú protest a výpovede lekárov nám v bojnickej nemocnici zdravotné sestry odpovedali rozpačito. „ V podstate sa o situáciu zatiaľ nezaujímam. U nás v nemocnici podalo výpoveď päťdesiat lekárov. Výpovedná lehota sa ešte neskončila a do tej doby môžu lekári ustúpiť a svoje výpovede stiahnuť.“ Vyjadrila sa tak jedna zo sestier z transfúzno-hematologického oddelenia.
K 1.októbru podalo výpoveď vyše 2400 lekárov. Je to skoro tretina zo všetkých 6500 doktorov. Podľa ministerstva zdravotníctva asi 300 lekárov svoje výpovede už stiahlo.
1,5 až 3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve predstavuje sumu od 1200 do 2500eur. Minister zdravotníctva považuje túto sumu za nereálnu.
Ako sa situácia vyvinie, či lekári svoje výpovede v záujme pacientov stiahnu alebo neustúpia sa uvidí o tri týždne.
Zdroj : sme.sk, nový čas
Foto : ilustračné, shockmd.com
Detail
08.11.2011 | Alexandra Moštková | Z domova | Facebook
Zobraz správy: Z domova | Zo zahraničia | Blog mojlekar.eu | Lekári na mojlekar.eu |
K článku zatiaľ nebol vložený diskusný príspevok. Neváhajte a vložte prvý práve Vy!